Proteín od A do Z (III) – všetko o srvátke a srvátkovom proteíne

Proteín od A do Z (III) – všetko o srvátke a srvátkovom proteíne

S každomesačným nárastom predajov doplnkovej výživy v e-shope ObchodRonnie.sk takmer lineárne súvisí stúpajúci záujem zákazníkov predovšetkým o proteíny. Je to pochopiteľné - už aj kulturistickí začiatočníci, začínajúci aj vyspelí hokejisti, hádzanári, mladí atléti či priaznivci crossfitu, funkčných tréningov alebo street workout pochopili, že na podporu rastu svalovej hmoty musia zvýšiť príjem bielkovín.
Mnohí si však neuvedomujú, že proteín, gainer aj aminokyseliny nie sú zázračnými doplnkami, ale iba kvalitnejšími a koncentrovanejšími zdrojmi stavebných látok, bežne dostupných stravou (v poradenstve e-shope ObchodRonnie.sk takmer denne odpovedáme na pomerne naivné otázky typu „koľko proteínu musím zjesť, aby mi narástli svaly?“).

Nechajme stranou debaty na tému „koľko proteínov/bielkovín je nutné prijímať, ak chcete nabrať svaly?“ a pozrime sa radšej bližšie na jeden z najľahšie dostupných, cenovo prijateľných bielkovinových zdrojov, ktorým je srvátková bielkovina získavaná z mlieka (dlho bola považovaná za odpad použiteľný maximálne na výkrm hospodárskych zvierat - aj kvôli tomu, že neexistovala použiteľná technológia na „očistenie“ bielkovín od znečisťujúcich zložiek) a z nej vyrábané srvátkové proteíny (úprimne, tých zdrojov, z ktorých športovci môžu/mali by čerpať bielkoviny až tak veľa nie je – hovädzie a kvalitné, nízkotučné bravčové mäso, mäso hydiny a rýb, vajíčka, nejaké strukoviny a ostáva už len mlieko a výrobky z neho + proteíny a aminokyseliny).

Základné informácie o srvátke

Mlieko a výrobky z mlieka majú dlhodobo svojich priaznivcov, ale aj odporcov. Prvá skupina argumentuje mimoriadnym zložením mlieka (a výrobkov z neho), ktoré poskytuje/poskytujú telu kvalitné, ľahko stráviteľné bielkoviny (v prípade mlieka v BIO kvalite aj cenné tuky, vrátane konjugovanej kyseliny linolovej CLA – tá zlepšuje svalové objemy aj silu športovcov) aj schopnosťou mlieka poskytnúť dlhší pocit zasýtenia, čo v konečnom dôsledku vedie k zníženiu prijímania potravy a úbytku na hmotnosti u tých, ktorí sa trápia s nadváhou.
Členovia druhej skupina na podporu tvrdenia, že mlieko je určené výhradne ku konzumácii u detí a vo výžive dospelých nemá absolútne žiadne miesto, používajú nielen známe údaje o nekvalite mlieka (súvisí to s kŕmením kráv nekvalitnou potravou), ale argumentujú výrazne zhoršeným trávením mliečneho cukru (tzv. laktóza – mlieko ho obsahuje 4-6% a v určitom podiele sa nachádza aj v mliečnych výrobkoch) – ten je primárnou príčinou zdravotných problémov, ktoré konzumácia mlieka prináša (tzv. laktózová intolerancia spôsobuje bolesti žalúdka, plynatosť, hnačky, výnimočne zvracanie – viac o tejto problematike sme písali v článku Laktóza, laktáza, laktózová intolerancia - ako ju riešiť?).
Mlieko sa však masívne využíva aj ako surovina na výrobu práškových proteínových doplnkov výživy, ktoré podľa použitého primárneho zdroja obsahujú kazeínovú alebo srvátkovú bielkovinu. Pripomeňme si, že mlieko obsahuje 87% vody a 13% pevných frakcií, 27% z pevných frakcií pripadá na bielkovinovú zložku – tá je z 80% tvorená kazeínom a zvyšných 20% pripadá na srvátkovú bielkovinu.

Mlieko - podiel jednotlivých frakcií

  • 1 liter mlieka ... 870 g voda, cca 130 g pevné frakcie
  • 130 g pevné frakcie ... cca 30 g bielkovinová zložka, 100 g tuk, laktóza, zvyšné pevné frakcie
  • 30 g bielkovinová zložka ... cca 24 g kazeín, cca 6 g srvátková bielkovina
  • 100 g kazeínovej bielkoviny ... získa sa z cca 4,2 litra mlieka
  • 100 g srvátkovej bielkoviny ... získa sa z cca 16,5 litra mlieka

Čistá, nespracovaná tekutá srvátka je vedľajší produkt (v minulosti považovaný vyslovene za bezcenný odpad), ktorý vzniká pri výrobe syrov (po ich vyzrážaní). Aby ste pochopili jej konzistenciu, skúste si doma vyrobiť z kyslého mlieka tvaroh.

Postup je jednoduchý - kyslé mlieko zahrievajte do momentu, kedy sa v ňom začnú „zhlukovať“ hrudky tvarohu; vodnatá, žlto-zeleno sfarbená tekutina, ktorá vám ostane na dne hrnca po scedení tvarohu (ten ostane zachytený v site – v ňom sa uložili/vyzrážali kazeínové bielkoviny) to je klasická, tekutá srvátka. Srvátková tekutina obsahuje necelé jedno percento bielkovín, zvyšok pripadá na laktózu (mliečny cukor – disacharid, ktorý v procese trávenia v tenkom čreve musí byť štiepený enzýmom laktáza na jednoduché, telom vstrebateľné monosacharidy; ak telo produkuje málo laktázy, nestrávená laktóza viaže na sebe vodu, následne vyvoláva bolesti brucha a hnačky), tuky, zanedbateľné množstvo vitamínov a samozrejme vodu. Veľa vody.

Nečudo, že približne do roku 1960 bola klasická srvátková tekutina a z nej získavaná sušená srvátka spravidla považovaná za odpad, ktorý sa hodil prinajlepšom k výkrmu hospodárskych zvierat. Jej hodnota sa však zmenila v momente, keď sa objavili technologické postupy, vďaka ktorým sa klasická srvátka začala ďalej upravovať (sušená, sladká srvátka obsahuje vysoké množstvo rôznych kontaminantov, samozrejme vrátane laktózy – práve tá je príčinou sladkej chuti klasickej srvátky, pretože má až 40% sladivosť bežne používaného cukru), následkom čoho pri sušení vznikali mimoriadne kvalitné, biologicky hodnotné srvátkové proteínové prášky (s mimoriadne vysokým podielom BCAA aminokyselín izoelucín, leucín a valín a biologicky aktívnych mikrofrakcií – alfa-laktalbumin, glykomakropeptidy, imunoglobuliny, laktoferin, laktoperoxidáza a rôzne rastové faktory) – z týchto práškov sa vyrábajú doplnky výživy určené pre športovcov, známe pod označením proteín a gainer.

Tekutá srvátka sa pred konečným sušením technologicky spracúva, kvalita výsledného srvátkového prášku používaného pri výrobe srvátkových proteínov závisí od stupňa „očistenia“ od kontaminantov. Čím menej má laktózy, tukov, minerálií, tým vyššie percento srvátkových bielkovín prášok obsahuje, teplota využívaná pri sušení a doba, počas ktorej sa tekutá srvátka mení na prášok rozhoduje o stupni denaturácii a následne aj o využiteľnosti konečného výrobku v telách športovcov.

Filtrácia srvátky ... základný technologický postup, pri ktorom sa zo srvátky odstraňuje nezanedbateľná časť laktózy aj tukov, následne sa sušením pri vysokých teplotách získava srvátkový proteínový prášok; tento jednoduchý technologický postup sa používa sa na výrobu cenovo prijateľných srvátkových koncentrátov, ktorých bielkovina vplyvom vysokých teplôt je vysoko denaturovaná (má nižšiu biologickú účinnosť ako srvátkové prášky vyrábané finančne náročnejšími technologickými postupmi)

Iontová výmena ... technologicka jednoduchý postup na vyšší stupeň „očistenia“ srvátkových bielkovín od ostatných zložiek srvátky, pri ktorom sa využívajú kyseliny, zásady a elektrina – jednotlivé bielkovinové zložky sú zo srvátky „vychytávané“ podľa ich elektrických nábojov; výsledný produkt sa teplom suší; iontová výmena je finančne nenáročná, takto získaný proteínový prášok je cenovo prijateľný, stále však čiastočne denaturovaný izolát (má nižšiu biologickú účinnosť ako srvátkové prášky vyrábané finančne náročnejšími technologickými postupmi)

Mikrofiltrácia ... technologicky šetrný postup na výrobu kvalitných srvátkových izolátov; najčastejšie využíva metódu skríženej mikrofiltrácie (CFM – Cross-Flow Microfiltration), ktorá sa uplatňuje pri nízkej teplote, malom tlaku a normálnom pH, následkom čoho má výsledný proteínový prášok zachovanú vysokú biologickú kvalitu rozhodujúcich bielkovín, peptidov aj subfrakcií; pri CFM procese sa bielkoviny srvátky „očisťujú“ pomocou keramických filtrov s tzv. skríženým tokom – o čistote (kvalite) výsledného srvátkového prášku rozhoduje veľkosť pórov vo filtri a počet filtrácií; stupeň filtrácie (tzn. "jemnosť sita" použitého pri odlúčení kontaminantov) sa označuje názvami ako mikrofiltrácia, ultrafiltrácia atď.; CFM proces je náročným procesom na získavanie srvátkového, významne menej denaturovaného proteínu (tzn. je v tele využiteľný viac, ako srvátkový koncentrát sušený pri vysokých teplotách), preto doplnky výživy, ktoré ho obsahujú, sú aj finančne náročnejšie

Hydrolýza ... je najvyšší stupeň spracovania srvátkového izolátu enzymatickým „rozštiepením“ peptidických väzieb (existuje niekoľko metód hydrolýzy, výsledkom ktorých je vznik náhodných, alebo cielene získaných peptidov), vďaka ktorému je izolát „predtrávený“, rozdelený na rýchlo vstrebateľné reťazce aminokyselín (predovšetkým BCAA); výsledkom pravidelného užívania srvátkových hydrolizátov je rýchlejší vstup stavebných látok do svalových buniek (vďaka skráteniu procesov trávenia), potencovanie anabolických procesov a výrazné zrýchlenie nielen procesov smerujúcich k naberaniu svalovej hmoty, ale aj k skráteniu regenerácie po tréningu/záťaži; doplnky výživy, ktoré hydrolyzáty obsahujú, sú finančne najnáročnejšie

Srvátka a srvátkové proteíny z historického hľadiska

  • 6.000 rokov pred našim letopočtom ... začala výroba tvarohu z kozieho mlieka, srvátka bola vedľajším produktom jeho výroby
  • 420 rokov pred našim letopočtom ... otec medicíny Hippokrates odporúčal užívať srvátku kvôli jej liečebným účinkom
  • 1650 ... srvátka sa začala využívať ako tonikum na podporu zdravia
  • 60. roky 20. storočia ... využitie technológie membránovej filtrácie prinieslo čiastočné odstránenie laktózy zo srvátky
  • 80. roky 20. storočia ... využitie technológie mikrofiltrácie prinieslo veľmi dôsledné odstránenie ďalších kontaminantov zo srvátky; sušená, od laktózy očistená, pomerne kvalitná srvátková bielkovina sa vo veľkej miere využíva ako aditívum v potravinárskom priemysle, aj ako veľmi lacná alternatíva k sušenému mlieku
  • 1991 ...  objavujú sa inovatívne technológie, ktoré prinášajú lacnú výrobu prvých srvátkových koncentrátov; srvátkové koncentráty sa využívajú pri výrobe jogurtov a v pekárstve na predĺženie čerstvosti hotových pekárenských výrobkov
  • 1993 ... vďaka obchodným aktivitám „steroidového guru“ Dan Duchaineho sa do centra pozornosti športovcov dostáva aj srvátkový koncentrát; Duchaine nachádza producenta lacnej srvátkovej bielkoviny (bola ňou spoločnosť Next Nutrition), ktorá mala minimum kontaminantov (tzn. laktózy aj tuku) a na trh s doplnkami výživy prichádza pod názvom Designer Whey historicky prvý srvátkový proteínový doplnok, cena ktorého bola iba 20USD za 2 kg balenie; viaceré následne realizované výskumy a sledovania preukázali jeho pozitívny vplyv v procesoch rastu svalovej hmoty, aj pri podpore spaľovania prebytočného telesného tuku
  • 1995 ... nastáva nárast ceny srvátkových bielkovinových práškov kvôli zvýšenému dopytu po doplnkoch výživy, ktoré obsahujú srvátkové proteíny
  • koniec 20. storočia ... ďalší rozvoj technológií obohacuje trh s doplnkami výživy o špičkové, ľahko vstrebateľné a mimoriadne efektívne srvátkové proteíny – izoláty a hydrolyzáty   
  • 2010 až 2012 ... cena srvátkových bielkovinových práškov (koncentrátov, izolátov aj hydrolyzátov) ďalej prudko rastie kvôli zníženej produkcie mlieka rozhodujúcim producentom, ktorým je Nový Zéland, a mimoriadnemu dopytu po sušenom mlieku zo strany a Ruska a Číny (v Číne totiž vypukol škandál, ktorý odhalil, že sušené mlieko od domácich producentov bolo kontaminované jedovatým melamínom)

Srvátkové proteíny

Výrobcovia doplnkovej výživy určenej pre športovcov nakupujú od primárnych výrobcov (celosvetovo ich nie je veľa) srvátkové koncentráty, srvátkové izoláty aj hydrolyzáty, ktoré ďalej spracúvajú (dochucujú, vzájomne miešajú, obohacujú o ďalšie látky – napr. aminokyseliny, enzýmy napomáhajúce tráveniu, vitamíny, niektoré minerály atď.) podľa interne vypracovaných receptúr a postupov, následne balia a ponúkajú konečným spotrebiteľom. Je nesporné, že srvátková bielkovina je kompletným zdrojom aminokyselín, ktorá je široko upotrebiteľná ako výživový doplnok primárne určený na podporu športového výkonu – nemá vplyv len na zrýchlenie procesov naberania svalovej hmoty, ale srvátke sa pripisujú aj ďalšie účinky (napr. antioxidačné pôsobenie).
Srvátková bielkovina je v doplnkovej výžive určenej pre športovcov mimoriadne oceňovaná predovšetkým kvôli tomu, že je to „rýchla“ bielkovina (dokáže zabezpečiť rýchle zvýšenie obsahu aminokyselín v krvi už krátko po konzumácii) – je teda ideálnym zdrojom na doplnenie aminokyselinových stavebných jednotiek do svalových vlákien ráno po prebudení (tzn. po období lačnenia, kedy telo dlhšie neprijímalo potravu), pred a po tréningu, alebo športovom výkone.

Srvátková bielkovina má vysokú biologickú hodnotu (tzn. jej aminokyselinové spektrum vyhovuje aktuálnym požiadavkám na výživu, ktorá dokáže efektívne podporiť rast svalovej hmoty, resp. zabezpečiť jej veľkosť, kvalitu a výkonnosť aj pri ťažkých tréningových jednotkám) a aj pomerne vysokú sýtivosť. Na srvátkových proteínoch sa oceňuje skvelá chuť aj ich využiteľnosť v telách športovcov, ktorú mimoriadne zvyšujú najmodernejšie, technologicky šetrné (často niekoľkokrát zopakované) postupy na extrahovanie srvátkových bielkovín, s minimálnym podielom kontaminantov zhoršujúcich procesy trávenia.  Vzhľadom na technologický postup, použitý pri výrobe srvátkového proteínu, trh ponúka:

Srvátkový proteínový koncentrát (WPC) ... kvalitatívne základnou srvátkovou bielkovinou používanou na výrobu srvátkových proteínov je srvátkový proteínový koncentrát - známy je pod označením WPC, ktorý je skrátením anglického pomenovania Whey Protein Concentrate; vyrába sa technologickým postupom, počas ktorého sa srvátka suší pri vysokých teplotách (tie prispievajú k denaturácii bielkovín srvátky, takže tie nie sú plne využiteľné organizmom) a následne sa zbavuje určitého podielu laktózy a tukov;
srvátkový proteínový koncentrát je aj v súčasnosti najviac využívanou zložkou na výrobu proteínových doplnkov výživy, ktoré sú aj vďaka vyššiemu podielu laktózy (do cca 4-6%) a mliečneho tuku (do cca 5%) mimoriadne chutné; obsah bielkovín pri proteínoch vyrábaných zo srvátkových koncentrátov sa pohybuje od 50% do 85%, cenovo aj kvalitatívne najvýhodnejšie sú tie výrobky, ktoré obsahujú cca 70% podiel bielkovín;
srvátkový proteínový koncentrát je ideálnym objemovým proteínom, kedy vyšší podiel mliečneho tuku a cukru môže podporiť rast svalovej hmoty – použiteľný je na zvýšenie príjmu bielkovín medzi jedlami, alebo ako druhá voľba na doplnenie bielkovín po tréningu

Srvátkový proteínový izolát (WPI) ... na kvalitatívne vyššom stupni ako srvátkový proteínový koncentrát je srvátkový proteínový izolát - známy je pod označením WPI, ktorý je skrátením anglického pomenovania Whey Protein Isolate; pripravuje sa niektorou z metód izolácie srvátkových bielkovín, vďaka čomu majú konečné srvátkové izoláty vysoký obsah bielkovín (až do 90%), výrazne menší podiel laktózy (menej ako 1%) aj tukov (menej ako 0,5%) ako srvátkový proteínový koncentrát – srvátkový proteínový izolát má teda lepšiu stráviteľnosť aj využiteľnosť; jeho biologická aktivita/účinnosť úzko súvisí s metódou použitou pri izolácii (jednotlivé technologické postupy využívajú odlišné teploty sušenia – vysoké teploty aktivitu výrazne znižujú);
najkvalitnejšie srvátkové proteínové izoláty vznikajú pri mikrofiltrácii, najčastejšie je to CFM (Cross-Flow Microfiltration) – tento postup „očisťuje“ srvátkovú bielkovinu od kontaminantov pri nízkej teplote, výsledkom je produkt mimoriadnej kvality, ktorý má uchovanú aktivitu všetkých bielkovín aj telom využiteľných naturálnych frakcií (to je aj hlavná príčina, prečo špičkoví športovci uprednostňujú srvátkové proteíny získavané metódou CFM pred proteínmi, vyrábanými na báze iontovej výmeny);

srvátkové proteínové izoláty majú spravidla obsah bielkovín pohybujúci sa od 80% až do 90%, vyšší podiel bielkovín znamená, že zákazník má na výber z menej atraktívnych príchutí, tie sú menej výrazné ako v prípade srvátkových proteínových koncentrátov (alebo viaczložkových proteínov) s percentuálne nižším podielom bielkovín; srvátkový proteínový izolát je ideálnym proteínom na lacné a rýchle doplnenie bielkovín okamžite po tréningu, alebo na elimináciu katabolických dejov po prebudení – použiteľný je na zvýšenie príjmu bielkovín v predsúťažnej príprave a v období, kedy je cieľom prijímať kvalitné bielkoviny s nízkym podielom cukrov a tukov (napr. redukčné diéty) 

Srvátkový proteínový hydrolyzát (WPH) ... na kvalitatívne najvyššom stupni medzi srvátkovými proteínmi sa nachádza srvátkový proteínový hydrolyzát - známy je pod označením WPH, ktorý je skrátením anglického pomenovania Whey Protein Hydrolysate; pripravuje sa zo srvátkového izolátu WPI hydrolýzou, čo je enzymatická degradácia (zjednodušene popisované ako predtrávenie) srvátkovej bielkoviny na nízkomolekulárne peptidy s nízkou molekulárnou hmotnosťou (dipeptidy, tripeptidy – krátke úseky aminokyselín; ich molekulárna hmotnosť je cca 500 Daltonov); dipeptidy a tripeptidy majú výrazne lepšiu absorbciu ako klasické, jednoduché aminokyseliny – telo totiž dipeptidy a tripeptidy lepšie prijíma a transportuje k svalovým vláknam, vďaka čomu nastáva extrémne rýchle zvýšenie hladín aminokyselín vo svalovej bunke;
WPH srvátkové proteíny (majú spravidla vyšší ako 90% obsah bielkovín, podiel laktózy a tukov je menej ako 1%) sú vďaka bezproblémovej stráviteľnosti vhodné pre tých, ktorí vo výžive uplatňujú mimoriadne vysoký príjem bielkovín, kladú dôraz na maximalizáciu využiteľnosti bielkovín  a s tým súvisiaci rýchly rast masívnej svalovej hmoty predovšetkým v objemovom období – príjem hydrolyzátov totiž prináša zvýšenie hladín inzulínu vo väčšom rozsahu, ako podanie klasickej glukózy, čo v diétnom režime (potencuje rýchly nástup hladu) môže byť nežiaducim sprievodným efektom (v období objemovom však tento efekt prispieva k rýchlemu nárastu svalovej hmoty); 
hydrolyzovaná srvátková bielkovina sa pomerne často používa na výrobu doplnkov výživy ponúkaných na trhu ako komplexné aminokyseliny – v prípade, že ich stupeň hydrolýzy je dostatočný, efektívnosť takýchto výrobkov je mimoriadna;  hydrolýza je mimoriadne technologicky náročný proces, ktorý si svoju daň vyberá v cene konečného produktu – hydrolyzáty sú jasne finančne najnáročnejšími proteínovými doplnkami na trhu, ich chuť spravidla nie je excelentná a často je iba obmenou čokoládovej/kakaovej príchute (srvátkové hydrolyzáty majú so zvyšujúcim sa percentom hydrolýzy výrazne horšiu, horkú chuť – stupeň hydrolýzy do 30% prináša ešte akceptovateľnú chuť);
srvátkový hydrolyzovaný proteín je ideálnym (aj keď mimoriadne finančne náročným) doplnkom výživy slúžiacim na okamžité doplnenie bielkovín predovšetkým ráno po prebudení, pred a po tréningu – použiteľný je na doplnenie príjmu bielkovín v akomkoľvek období prípravy

Native whey/srvátkový izolát ... mimoriadne cenný, mimoriadne kvalitný - vyrábaný extrakciou bielkovín pomocou ultrafiltrácie a mikrofiltrácie čertvého mlieka na odstránenie kontaminantov; priamym zdrojom vyrobenej srvátkovej bielkoviny je čerstvé mlieko, spracovávané pri teplotách do 10°C, čo prináša vysoký podiel biokatívnych frakcií, BCAA, glutamínu a ďalším látok schopných vysoko zvýšiť efektivitu konečného proteínového výrobku

Rebríček kvality srvátkových proteínov

1. miesto - srvátkový proteínový hydrolyzát (WPH); native whey/srvátkový izolát

  • plusy ... veľmi rýchla vstrebateľnosť, vysoká biologická hodnota aj využiteľnosť; maximálna podpora rastu svalovej hmoty a urýchlenie regenerácie – mimoriadne efektívny; bezproblémová stráviteľnosť vďaka takmer nulovému podielu laktózy a tukov a „predtráveniu“, ktoré zabezpečila použitá technológia výroby
  • mínusy ...  použitie iba v exponovanom čase počas dňa (po prebudení, po tréningu); vysoká cena; niekedy mierne horká chuť; vzhľadom na schopnosť zvyšovať hladiny inzulínu nepoužívať ako výhradný zdroj bielkovín v diétnom období
  • odporúčania ... vhodný pre športovcov mimoriadnej úrovne, s vysokou hmotnosťou, ďalej tých, ktorých cieľom je dosiahnuť mimoriadny svalový rozvoj a primárne neriešia financie, ale hľadajú maximálnu kvalitu skombinovanú s účinnosťou; vhodný na aplikáciu ráno po prebudení, pred a po tréningu tzn. v čase, kedy sa vyžaduje rýchly prísun najkvalitnejších bielkovín na podporu anabolických procesov v tele

2. miesto - srvátkový proteínový izolát (WPI)

  • plusy ... rýchla vstrebateľnosť, pomerne vysoká biologická hodnota aj využiteľnosť; optimálny vplyv na rast svalovej hmoty a urýchlenie regenerácie; veľmi dobrá stráviteľnosť vďaka takmer nulovému podielu laktózy a tukov, ktoré zabezpečila použitá technológia výroby (predovšetkým CFM mikrofiltrácia); finančná úspora v porovnaní s výhradným užívaním srvátkového proteínového hydrolyzátu; vhodný na doplnenie bielkovín kedykoľvek počas dňa s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom; prijateľná, pestrá a zákazníkmi široko akceptovateľná ponuka príchutí
  • mínusy ...  náročnejšie trávenie ako v prípade srvátkového proteínového hydrolyzátu
  • odporúčania ... vhodný pre športovcov akejkoľvek úrovne, ktorých cieľom je dosiahnuť mimoriadny svalový rozvoj a rýchlu podporu regenerácie; vhodný na aplikáciu kedykoľvek počas dňa tzn. ráno po prebudení, pred aj po tréningu a v čase, kedy sa vyžaduje rýchly prísun kvalitných bielkovín na podporu anabolických procesov v tele - s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom

3. miesto – viaczložkové srvátkové proteíny; zmes srvátkového proteínového hydrolyzátu, srvátkového proteínového koncentrátu, s prevahou srvátkového izolátu

  • plusy ... optimálna vstrebateľnosť a podpora rastu svalovej hmoty aj regenerácie; finančná úspora v porovnaní s výhradným užívaním srvátkového proteínového hydrolyzátu alebo srvátkového proteínového izolátu; vhodný na doplnenie bielkovín kedykoľvek počas dňa s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom; prijateľná, pestrá a zákazníkmi široko akceptovateľná ponuka príchutí
  • mínusy ... náročnejšie trávenie ako v prípade srvátkového proteínového hydrolyzátu, alebo srvátkového proteínového izlátu; o niečo vyšší podiel laktózy aj tukov; na konečnom výrobku je spravidla ťažko zistiteľný pomer medzi jednotlivými zložkami srvátkového proteínu - výrobcovia to môžu zneužiť na neúmerné zvýšenie najlacnejšej zložky, ktorou je srvátkový proteínový koncentrát WPC 
  • odporúčania ... vhodný pre športovcov akejkoľvek úrovne, ktorých cieľom je dosiahnuť mimoriadny svalový rozvoj a rýchlu podporu regenerácie; vhodný na aplikáciu kedykoľvek počas dňa tzn. ráno po prebudení, pred aj po tréningu a v čase, kedy sa vyžaduje rýchly prísun kvalitných bielkovín na podporu anabolických procesov v tele - s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom

4. miesto - srvátkový proteínový koncentrát (WPC)

  • plusy ... dobrá vstrebateľnosť a podpora rastu svalovej hmoty aj regenerácie; výrazná finančná úspora v porovnaní s výhradným užívaním finančne náročných druhov srvátkových proteínov; vhodný na doplnenie bielkovín kedykoľvek počas dňa s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom; prijateľná, pestrá a zákazníkmi široko akceptovateľná ponuka príchutí
  • mínusy ... náročnejšie trávenie a o niečo nižšia efektívnosť ako v prípade užívania finančne náročných druhov srvátkových proteínov; spravidla vyšší podiel laktózy aj tukov
  • odporúčania ... vhodný pre začiatočníkov, pokročilých a kondičných vyspelých športovcov akejkoľvek úrovne, ktorých cieľom je dosiahnuť nadpriemerný svalový rozvoj a rýchlu podporu regenerácie; vhodný na aplikáciu kedykoľvek počas dňa tzn. ráno po prebudení, pred aj po tréningu a v čase, kedy sa vyžaduje rýchly prísun kvalitných bielkovín na podporu anabolických procesov v tele - s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom

Rebríček kvality srvátkových proteínov v závislosti na použitej technológii a kvalite vstupných surovín

  • najvyššia kvalita – native whey izolát vyrábaný extrakciou bielkovín pomocou ultrafiltrácie a mikrofiltrácie čertvého mlieka na odstránenie kontaminantov …  priamym zdrojom vyrobenej srvátkovej bielkoviny je čerstvé mlieko, spracovávané pri teplotách do 10°C, čo prináša okrem srvátkovej bielkoviny mimoriadnej kvality aj vysoký podiel biokatívnych frakcií, BCAA, glutamínu a ďalším látok schopných vysoko zvýšiť efektivitu konečného proteínového výrobku; označenie použité na výrobku, ktoré signalizuje túto vstupnú surovinu - native whey/srvátkový izolát, native whey, natívna srvátková bielkovina
  • vysoká kvalita – srvátkový koncentrát a izolát vyrábaný z tekutej srvátky s použitím CFM ultrafiltrácie a mikrofiltrácie na odstránenie kontaminantov …  pasterizovaná srvátka je vedľajším produktom, ktorý vzniká pri výrobe syrov za použitia chemických látok resp. vysokých teplôt - tie spôsobujú denaturáciu (narušenie štruktúry) bielkovín, ktoré obsahuje konečný proteínový výrobok; označenie použité na výrobku, ktoré signalizuje túto vstupnú surovinu - CFM srvátkový koncentrát, CFM srvátkový izolát
  • štandardná kvalita -  srvátkový koncentrát a izolát vyrábaný z tekutej srvátky s použitím mikrofiltrácie iontovou výmenou … iontová výmena je technologicky najlacnejšia metóda na extrakciu srvátkovej bielkoviny z tekutej srvátky, pri ktorej sa používajú kyseliny a elektrické polia; pasterizovaná srvátka je vedľajším produktom, ktorý vzniká pri výrobe syrov za použitia chemických látok resp. vysokých teplôt, ktoré spôsobujú vysokú denaturáciu (narušenie štruktúry) bielkovín (k nej prispieva navyše aj iontová výmena), ktoré obsahuje konečný proteínový výrobok; označenie použité na výrobku, ktoré signalizuje túto vstupnú surovinu - srvátkový izolát, srvátkový koncentrát, WPI alebo WPC srvátkový izolát, WPI alebo WPC srvátkový koncentrát

Rebríček cenovej dostupnosti srvátkových proteínov

  • 1. miesto - srvátkový proteínový koncentrát (WPC) ... cenovo najprístupnejší proteínový výrobok, vhodný aj pre študentov a športovcov s obmedzeným finančným rozpočtom
  • 2. miesto - viaczložkové srvátkové proteíny, zmes srvátkového proteínového hydrolyzátu, srvátkového proteínového koncentrátu, s prevahou srvátkového izolátu ... cenovo prístupný proteínový výrobok, vhodný aj pre študentov a športovcov s obmedzeným finančným rozpočtom
  • 3. miesto - srvátkový proteínový izolát (WPI) ... cenovo prijateľný proteínový výrobok, v prípade akciových cien alebo v kombinácii s darčekmi je to mimoriadne výhodná kúpa (v e-shope ObchodRonnie.sk k niektorým srvátkovým proteínovým izolátom môžete získať mimoriadne efektívne doplnky výživy zo skupiny adaptogénov)
  • 4. miesto - srvátkový proteínový hydrolyzát (WPH) ... cenovo najdrahší výrobok, spravidla dostupný tým športovcom, ktorí nemusia riešiť otázku financií