Bodybuilding a Fitness Inštruktor - základná informácia o kurzoch trénerov

Bodybuilding a Fitness Inštruktor - základná informácia o kurzoch trénerov

Svet športu ho/ju pozná pod rôznymi menami (je však pravdou, že mnohí ho/ju stále za šport nepovažujú). Pár príkladov?

 • testépítés ... Maďarsko
 • vucut gelistirme ... Turecko
 • atletičeskaja gymnastika ... Rusko
 • la musculation ... Francúzsko
 • musculascau ... Portugalsko
 • kehonrajennus ... Fínsko
 • fisicoculturismo ... Španielsko

Áno, reč je o bodybuildingu (názov bežne používaný predovšetkým v anglicky hovoriacich krajinách), ktorý sa v našich zemepisných šírkach presadil v ranných 60. rokoch 20. storočia pod menom kulturistika. Kulturistika má už dávno za sebou detské roky a v súčasnosti práve ona (alebo ak chcete on - bodybuilding), predstavuje základ, z ktorého vychádzajú na prelome 20. a 21. storočia ako na bežiacom páse vznikajúce nové a nové súťažné nominácie, kategórie, disciplíny.

Všetko, čo aspoň okrajovo súvisí s využitím silových tréningov z estetických dôvodov (tzn. posilňovanie, cieľom ktorého je špecifický rast svalovej hmoty a úprava proporcií - nie dosahovanie silového výkonu) má jasnú súvislosť s bodybuildingom, ktorého pomenovanie zaviedol do praxe ešte v roku 1903 Eugene SANDOW v knihe s rovnakým názvom - ten vznikol spojením dvoch jednoduchých anglických slov (s mnoho hovoriacim prekladom do slovenčiny):

 • body ... telo
 • building ... budova, budovať

Bodybuilding ... v našom ponímaní je zložitý a časovo náročný proces, v priebehu ktorého sa primárne dosahuje rast svalovej hmoty (hypertrofia), sekundárne aj jej tvarovanie do finálnej, očakávanej podoby (vďaka úbytku podkožného tuku) prostredníctvom:

 • cieleného využitia špecifického silového tréningu ... napr. s využitím hmotnosti vlastného tela, expanderov a gumových pásov, jednoručných a veľkých činiek, špeciálnych strojov so záťažami atď.
 • špecifickej úpravy stravy ... zvýšený príjem bielkovín a energetických zdrojov, v prípade potreby užívanie vhodných doplnkov výživy, vitamínov, minerálov atď.
 • dodržiavaním pravidelného režimu ... počas ktorého sa dbá nielen na pravidelnosť v tréningu, ale aj na regeneráciu, dostatok spánku a aktívne formy odpočinok

Jedná sa teda o posilňovanie z estetických dôvodov, ktoré je doplnené o ďalšie podporné zložky. Vrcholom snaženia v bodybuildingu je (v prípade dosiahnutia stanoveného cieľa) súťaženie v niektorej z národných, alebo medzinárodných federácií, v súťažných nomináciách členených do hmotnostných a výškových kategórií, ktoré sa vzájomne odlišujú nielen názvom, ale aj hodnotiacimi kritériami. Príklady?

Okrem kulturistiky a klasickej kulturistiky muži súťažia aj v men´s physique, po ústupe ženskej kulturistiky do úzadia za stále populárnejšiu a jemnejšiu formu "bodybuildingu" môžeme považovať aj bikinifitness, ďalej bodyfitness, wellness fitness atď. - ich spoločným základom je silový tréning používaný na zmenu telesného vzhľadu a následné hodnotenie progresu v rozvoji svalovej hmoty, proporcií a estetiky tela podľa kritérií jasne definovaných v súťažných pravidlách.

Fitness ... v našom ponímaní je kondičná forma bodybuildingu (tzn. spravidla bez súťažných ambícií), prístupná pre verejnosť predovšetkým vďaka rozvoju spočiatku domácich a školských posilňovní, neskôr aj širokej siete verejných fitness centier. Je to takmer rovnako zložitý proces, pri ktorom cieľmi je tvarovanie, úprava telesných proporcií (tzn. opäť posilňovanie z estetických dôvodov), ale aj podpora zdravia, eliminácia dôsledkov starnutia a uchovanie si vitálnosti aj vo vyššom veku. Rast svalovej hmoty je síce oceňovaným, ale iba sekundárnym dôvodom týchto aktivít.
Pri fitness sa stanovené ciele dosahujú vo výrazne kratšom čase, ako pri bodybuildingu, využívajú sa pri tom mnohé z overených bodybuilding postupov a techník.

Spoločnosť FitnessŠkola s.r.o. pripravila s pomocou lektorov a hostí pre priaznivcov bodybuildingu a fitness koncept kurzov, kempov a seminárov, po absolvovaní ktorých získajú ucelený komplex informácií využiteľných nielen pre svoj vlastný rozvoj, ale aj zvýšenie výkonnosti a následné dosiahnutie cieľov u klientov, ktorých môžu získavať v rámci následnej podnikateľskej činnosti.

Aké možnosti vzdelávania a zvyšovania si svojej kvalifikácie vám ponúka spoločnosť FitnessŠkola s.r.o.?

 • trénerský kurz ... Bodybuilding a fitness inštruktor - základná úroveň, 1. stupeň
 • trénerský kurz ... Bodybuilding a fitness inštruktor - vyššia úroveň, 2. stupeň (náplň kurzu je v štádiu finálnej prípravy)
 • trénerský kurz ... Bodybuilding a fitness inštruktor - špecializácia na vybrané súťažné nominácie, 3. stupeň (náplň kurzu je v štádiu finálnej prípravy)
 • odborný kemp ... BikiniFitness Camp

Kto je v lektorskom team-e spoločnosti FitnessŠkola s.r.o.?

Milan ČÍŽEK, hlavný lektor ... najúspešnejší tréner v histórii SAFKST, dlhoročný reprezentačný tréners v tejto asociácii a aktuálne vedúca osobnosť združenia Elite PRO Slovakia; pod jeho vedením (priamo, alebo sprostredkovane) sa pripravovalo viac ako 20 víťazov IFBB Svetových a IFBB Európskych šampionátov

Želmíra KOMORECHOVÁ, lektor ... majiteľka spoločnosti vyrábajúce doplnky výživy špecificky určené pre podporu športových výkonov aj zdravia

Martin MINARECH, lektor ... expert na anatómiu, fyziológiu a výživu, ktorý má dlhoročné skúsenosti s lektorskou prácou v rámci odborných školení pre bodybuilding a fitness trénerov; je kmeňovým zamestnancom v spoločnosti Kompava

Tomáš TÓTH, lektor ... expert na tréningové techniky a postupy, využiteľné pri akejkoľvek forme bodybuildingu; má súťažné skúsenosti v nominácii kulturistika mužov - súťažil vo federácii NABBA, kde dosiahol opakovane medailové pozície na Svetovo šamionáte

Marian PREZBRUCHÝ, lektor ... expert na rehabilitačné a kondičné posilňovanie, podieľa sa na kondičnej príprave TOP športovcov Slovenska (krasokorčuľovanie, basketbal atď.)

Saskia CAKOCI, lektor ... expert na tréning špecificky určený pre ženy a dievčatá; má súťažné skúsenosti v nominácii bikinifitness - súťažila vo federácii IFBB, kde získala titul Majsterka sveta aj Majsterka Európy, je absolútnou víťazkou Olympia Amateur Spain, vďaka čomu získala profesionálnu kartu

Igor KOPČEK, lektor ... roky pôsobí ako poradca najlepších bodybuilderov a fitnessiek na Slovensku

Aká je cena trénerského kurzu Bodybuilding a fitness inštruktor - základná úroveň, 1. stupeň? Aký je jeho obsah?

Aktuálne vám ponúkame účasť na trénerskom kurze Bodybuilding a fitness inštruktor - základná úroveň, 1. stupeň cena ktorého je 189€. Kurz začína piatkovým stretnutím účastníkov s lektormi (o 10:00), následne pokračuje teoretickými prednáškami do 18:00. Sobota dopoludnia (od 8.00) je vyhradená praktickej časti, popoludnie až do večera (do 18:00) sa pokračuje teoretickými prednáškami. Aj nedeľa začína praktickou časťou (od 8:00), záver kurzu patrí teoretickým prednáškam a diskusiou s lektormi aj hosťami kurzu - tými sú spravidla TOP športovci z nominácií bodybuilding (kulturisti, bikinifitnessky, fitnessky a pod.). Informáciu o termínoch konania kurzov nájdete na našej web stránke a na stránkach partnerských projektov EastLabs.SK a BikiniFitness.SK.

Teoretická časť kurzu

 • úvod do problematiky - bodybuilding
 • základy anatómie človeka - svalové skupiny, činnosť svalov
 • základy dietológie - tráviaca sústava človeka, aminokyseliny, cukry, tuky a ich využitie v bodybuildingu a fitness
 • zásobník cvikov na jednotlivé svalové partie
 • zostavovanie tréningových plánov
 • princípy tréningov (objemový tréning, objemovo tvarovací tréning, rysovací tréning) pre začiatočníkov a pre pokročilých cvičencov
 • doping
 • špecifikácia tréningu vhodného pre ženy a vekovo starších
 • práca osobného trénera a príprava cvičenca na preteky

Praktická časť kurzu

 • praktické ukážky cvikov
 • praktické ukážky doplnkových cvikov – fyzioterapia
 • cviky po zraneniach

Kde sa kurzy konajú a ako získam ďalšie informácie súvisiace s trénerský kurzom - Bodybuilding a fitness inštruktor?

Kurzy sa konajú v Košiciach a v Bratislave resp. v jej okolí podľa dohody s partnermi projektu. Aktuálne informácie o trénerskom kurze - Bodybuilding a fitness inštruktor získate od hlavného lektora spoločnosti FitnessŠkola s.r.o. Milana ČÍŽEKA, alebo od Igora KOPČEKA, ktorý je spolumajiteľom spoločnosti FitnessŠkola s.r.o. a organizátorom projektov tejto spoločnosti:

 • Milan Čížek ...cizekifbb@hotmail.com tel.: 0915 - 984 571
 • Igor Kopček ... igor.kopcek@yahoo.com tel.: 0905 - 358 415