Funkčný tréning na chudnutie od fitnessky Denisy Lipovskej

Funkčný tréning na chudnutie od fitnessky Denisy Lipovskej

Kto je Denisa Lipovská?

Aktuálne čerstvá tridsiatnička priznáva, že k fitness ju priviedla nadváha – stačilo však pár mesiacov tvrdého tréningu kombinovaného s úpravou jedálneho lístku a jej telo sa zmenilo natoľko, že začala uvažovať aj nad súťažením v atraktívnej disciplíne bikini fitness.
Do sveta súťaží výraznejšie vstúpila koncom septembra 2012, kde na pohárovej súťaži v Humennom (bola to zároveň nominácia na IFBB Majstrovstvá sveta) získala druhé miesto za skvelou Karinou Antovskou. V nasledujúcich týždňoch si na svoje konto pripísala finálovú priečku z IFBB Majstrovstiev sveta 2012, ďalšie cenné kovy z Mozolani Classic 2 a Tatranského pohára 2012, najväčším úspechom v úvodnej sezóne (jej fanúšikovia veria, že dlhej súťažnej kariéry) bolo 2. miesto z IFBB Bikini Olympia Amateur, kde sa bojovalo aj o PRO kartu a postup na „veľkú“ Bikini Olympiu v Las Vegas.
V roku 2013 si vyskúšala súťažné pódium na prestížnom Arnold Classic Amateur v Columbuse (USA), striebro získala nielen na SAKFST Majstrovstvách Slovenska 2013 v bikini fitness, ale aj na IFBB Majstrovstvách Európy 2013 v tejto kategórii.
Pôsobí ako fitness trénerka v Bratislave, okrem tréningových rád (tie sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí si neustále kladú otázku "ako schudnúť?) návštevníkom stránky FitnessTreneri.sk ukáže aj pár osvedčených fitness receptov na prípravu jedál bohatých na proteíny.

Čo je funkčný tréning?

Funkčný tréning definovaný ako komplexné tréningový program, pri ktorom je zapojených do činnosti čo najväčšie množstvo svalových skupín takou formou, aby cvičenie v maximálne možnej miere napodobňovalo klasické denné aktivity trénujúceho. Za zakladateľov funkčného tréningu sa v celosvetovom meradle považujú Gary Gray, Paul Check a Národná akadémia športovej medicíny USA – práve oni vypracovali prvé tréningové programy využívajúce základné cviky požívané vo viac alebo menej pozmenenej forme (princíp však ostal rovnaký, zmeny sa týkali používaného náčinia a pomôcok) aj v dnešných funkčných tréningoch, s cieľom prispieť k urýchleniu rehabilitácie. Programy obsahovali zostavy cvikov, ktoré napodobňovali každodennú činnosť v domácnosti, v práci, prípadne aktivity z bežného života (napr. sekanie dreva, zdvíhanie bremena atď.). Je pochopiteľné, že takto zostavený program funkčného tréningu zapájal do činnosti maximálne množstvo svalových skupín a ukázalo sa, že vhodný výber cvikov zaradených do cielene vytvorených programov napomáha aj športovcom - nielen rýchlejšie a efektívnejšie zotaviť sa z rôznych zranení, ale prispieval aj k rastu ich výkonnosti. A analýza výsledkov programov využívajúcich funkčné tréningy ukázala, že navyše umožňuje (bez ohľadu na to, či sa jedná o začínajúceho, alebo špičkového športovca) zvládať každodennú hlavnú tréningovú záťaž efektívnejšie, s nižším rizikom úrazu.

Vo funkčnom tréningu sa najviac používajú kľuky, zhyby, drepy, ľahy - sedy, výpady, výskoky na vyvýšenú plochu a niektoré špecifické cviky s váhou vlastného tela. Cieľom je cvičiť rýchlo, dynamicky, ale zároveň koordinovane. Ak chcete funkčný tréning sťažiť, môžete použiť rôzne záťaže, náčinie a pomôcky (napr. medicinbal, Kettlebells, core bags, činky atď.), ktoré vám umožnia zaťažiť telo dôkladne často aj v domácich podmienkach. Funkčný tréning je vhodný pre všetkých bez rozdielu veku, pohlavia i športových predpokladov, jeho použitie neovplyvňuje ani športová výkonnosť – vhodný výber cvikov existuje pre začiatočníkov, ale aj tých, ktorí majú skúsenosti s niekoľko mesačným, aj ročným tréningom. Je to aj veľmi vhodná forma kondičného tréningu aj pre športovcov špičkovej úrovne - vďaka vyváženosti môže efektívne prispieť k odstráneniu svalovej disbalancie a disfunkcie zapríčinenej jednostranným zaťažovaním pri hlavnej športovej aktivite (tenis, futbal, hokej, kulturistika atď.)

Je nutné si uvedomiť, že funkčný tréning je výrazne iný ako klasické posilňovanie a čo je dôležité, môže mať aeróbny alebo anaeróbny charakter - záleží od intenzity prevedenia, tempa cvičenia, počtu vykonávaných opakovaní a sérii a celkovej dĺžky intervalu cvičenia. Ak má funkčný tréning anaeróbny charakter, zlepšujete si ním kondíciu kardiovaskulárneho a cievneho systému, aeróbny charakter výrazne napomáha pri redukcii hmotnosti a maximálne efektívne páli podkožný tuk. V oboch prípadoch benefitom navyše je rozvoj pružnosti, rýchlosti, stability i koordinácie.

Vytlačiť si tabuľku

Popis funkčného tréningu na chudnutie od Denisy Lipovskej

Úvodný strečing Strečing na všetky svalové skupiny
Úvodná aktivita 5-10 minút
beh na bežiacom páse, alebo stacionárny bicykel, alebo švihadlo
1. cvik
brucho, pás

BOSU - sed ľah
15-20 opakovaní

2. cvik
horná časť tela

Kettlebell - modifikovaný Swing (zdvih nad úroveň hrudníka)
15-20 opakovaní

3. cvik
brucho, pás
TRX - krčenie nôh priamo pod telo
15-20 opakovaní
4. cvik
dolná časť tela
Výstupy na lavičku so zakročením
15-20 opakovaní na každú nohu
5. cvik
zadok, hamstringy
Dvíhanie panvy
15-20 opakovaní
Záverečná aktivita 15-20 minút
beh na bežiacom páse, alebo stacionárny bicykel, alebo švihadlo
Záverečný strečing Strečing na zaťažované svalové skupiny
FitnessTreneri.sk:
  • všetky cviky absolvujte bez prestávky jeden za druhým, formou kruhového tréningu
  • odpočívajte až po odcvičení všetkých piatich cvikov, odpočinok cca 1 minútu
  • začiatočníci - absolvujte 1-2 okruhy 1. a 2. týždeň, 2-3 okruhy 3. až 5. týždeň, 3 až 5 okruhov 6. až 8. týždeň
  • mierne pokročlí - absolvujte 2-3 okruhy 1. a 2. týždeň, 4 až 6 okruhov 3. až 8. týždeň
  • vypelí - absolvujte 4 až 6 okruhov 1. až 8. týždeň
  • trénujte 3-4 krát týždenne
  • na dosiahnutie vyššieho tuk spaľujúceho efektu kombinujte s vhodnou stravou bohatou na bielkoviny (cca 1,8 g/ kg hmotnosti), s optimálnym príjmom sacharidov z komplexných zdrojov (cca 3-4 g/kg hmotnosti)
  • na dosiahnutie metabolického účinku tréningu vo forme zvýšeného spaľovania tukov v potréningovom období, po tréningu prijímajte výhradne bielkovinovú stravu, s minimálnym podielom sacharidov

FitnessTreneri.sk

Funkčný tréning na chudnutie od fitnessky Denisy Lipovskej