Káva - čo neviete o kofeínovom nápoji našom každodennom (II)

Káva - čo neviete o kofeínovom nápoji našom každodennom (II)

V prvej časti série článkov venovaných káve sme si povedali niečo o histórii tohto "čierneho zlata", priblížili sme si základné informácie súvisiace s pestovaním kávovníkov, zberom a následným spracovaní kávovníkových čerešní (práve ony pod sladkou dužinou ukrývajú jadrá, pražením ktorých sa získavajú dobre známe, do hneda sfarbené kávové zrná - ich zomletím sa získava "prášková" káva pripravená na zaliatie vodou), vysvetlili sme si, aký rozdiel je nielen medzi kávou Arabica a Robusta, ale aj aké sú kvalitatívne rozdiely pri tzv. suchom a mokrom spracovaní kávy. Nezabudli sme upriamiť vašu pozornosť aj na postup praženia, ktoré dokáže (ak je tento postup optimálne zvolený) výrazne vyzdvihnúť kvalitu kávy, okrem iného aj významne ovplyvňuje konečnú cenu kávy, z ktorej si pripravujete svoj obľúbený nápoj.
Zrejme každý z vás už po prečítaní prvého článku pochopil, že existujú významné rozdiely medzi kávou pestovanou v Ekvádore, Brazílie, Etiópii alebo napríklad v Indonézii - podnebie, kvalita pôdy, pestovateľské podmienky, postup spracovania atď. majú vplyv nielen na kvalitu zŕn zelenej kávy pripravenej na praženie, ale následne ovplyvňujú aj chuť i vôňu jednotlivých druhov káv, množstvo aromatických látok, aj množstvo kofeínu. Všetky tieto kritéria (treba však dodať, že vždy v kombinácii s kvalitou praženia) teda musíme akceptovať ako rozhodujúce pri posudzovaní kvality/nekvality kávy ako konečného nápoja, všetky tieto faktory v kombinácii s množstvom práce vynaloženej na celý proces výroby kávy sa napokon premieta aj do výslednej ceny kávy, z ktorej si pripravujete svoj obľúbený nápoj (spravidla platí, že cena za kávu je úmerná jej kvalite).
Medzi najdrahšie kávy, stojace na absolútnej kvalitatívnej špičke, patrí druh Jamaica Blue Mountain a káva Kona Kai,  finančne náročné sú aj tzv. cibetkové, alebo lasičkové kávy (spomínané zvieratká zjedia kávovú čerešňu, po určitom čase vylúčia kávové zrno, ktoré sa ručne zbiera z exkrementov a ďalej spracováva do podoby kávy; pravdou ale je, že odborná verejnosť ich kvalitu spravidla nehodnotí a neuznáva). Mimoriadne kvalitné kávy vlastnej produkcie ponúka aj Slovenská spoločnosť Elicsire, zlepšeniu povedomia o káve na Slovensku sa venujú odborníci zo spoločnosti Green Plantation.
Káva Bue Mountain
Okrem klasickej kávy určenej pre najväčších gurmánov sa masívne vyrábajú aj "spotrebné" kávy, určite aj vám je dobre známa  káva instantná a káva bezkofeínová. Bez ohľadu na to, akej káve dávate prednosť, pre zachovanie jej kvality a udržanie výnimočnosti kávy odborníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • káva musí byť čerstvá ... na prípravu konečného nápoja by ste mali používať predovšetkým čerstvú kávu; ideálom je, ak si kupujete zrnkovú kávu (skladovať ju môžete v mrazničke, pred zomletím ju nemusíte rozmrazovať; najlepšia je káva, ktorá pražením "prešla" nie viac ako pred dvoma týždňami od momentu, kedy ju chcete spracovať do podoby konečného nápoja) a požadované  množstvo kávy si zomeliete krátko pred prípravou nápoja. Ak máte už kávu zomletú, skladujte ju v dobre utesnených nádobách, na tmavom a chladnom mieste - mletá káva však nepatrí do chladničky, pretože je v nej vlhké prostredie a vlhkosť kvalitu kávy výrazne znehodnocuje.
  • káva musí byť vhodne zomletá ... zomletie kávy úzko súvisí so spôsobom, akým sa váš obľúbený nápoj pripravuje. Mnohí si to neuvedomujú, ale ak je káva jemne zomletá, po zri stikou s vodou/parou rýchlejšie a v podstatne väčšej miere uvoľňuje aromatické látky, pretože má väčší styk s vodou, zatiaľ čo pri hrubo mletej káve sa tieto aromatické látky z kávy uvoľňujú oveľa pomalšie a v menšej miere. Napríklad na kávu pripravovanú na tzv. turecký spôsob je vhodné použiť jemne zomletú kávu, na kávu prekvapkávanú a do kávovarov je možné použiť aj kávu zomletú na hrubšie.
  • zvoľte optimálny postup výroby, ale aj podávania kávy ... esspreso, cappuccino, latte, machiatto, bez kofeínová káva,  káva pripravovaná v kávovare s tlakom 15 barov, s tlakom menším ako 15 barov, prekvapkávaná káva, arabská káva varená v džezve, káva s mliekom, s našľahaným mliekom, bez mlieka, so šľahačkou, s ľadom. To je iba malá ukážka z toho, aké kávy sú nám ponúkané, ako sú pripravované a ako si ich (mnohí) pripravujeme aj v pohodlí domova. Všetky tieto kávy si však vyžadujú špecifický, nezameniteľný postup, ktorý ak nie je dodržaný výrazne znižuje výslednú kvalitu podávanej kávy. Niekde sa spolu s kávou podáva pohár vody, niekde alkohol (írska káva sa nezaobíde bez whisky, pri alžírskej káve nájdete vaječný koňak, v Normandii je to calvados alebo jablčná pálenka, v krajinách bývalej Juhoslávie slivovica, Španieli si pri káve pochutnávajú na anízovke, alebo brandy), kávu pijeme z malých šálok bez uška, z vopred predhriatych šálok s uškom, z veľkých šálok, vysokých pohárov.

Ako pripravené kávy si spravidla vychutnávame v kaviarni?

Niekoľkokrát sme zdôraznili, že káva v sebe ukrýva rozmanité chute, rozvinúť ktoré nám pomáhajú presne zadefinované spôsoby a postupy jej prípravy. Každý z nás má svoju špecifickú predstavu o "ideálnej" káve - niekto dáva prednosť silnej, horkej káve, niekto si vychutnáva jej lahodne sladkú chuť, mnoho ľudí pije kávu dochutenú mliekom, alebo korením.
Na Strednom východe (a v mnohých Arabských krajinách) je príprava a samotné popíjanie kávy malým obradom, v ktorom si svoje miesto nachádzajú aj "dochucovadla" v podobe korenín - kardam, muškátový oriešok, škorica alebo klinček.
Vo Vietname sa využíva na duchutenie sladké kondenzované mlieko, v Etiópii sa pije káva dochutená zázvorom. Bez ohľadu kde sa káva pripravuje, ako sa pripravuje a čím sa dochucuje, na začiatku celého procesu prípravy kávy je kávový prášok a voda - až potom nasleduje špecifický postup, ktorý výslednej káve dáva jej nezameniteľnú chuť.

Arabská káva ... pri klasickom arabskom spôsobe sa káva pripravuje v nádobke zvanej džezva, čo je kanvička s dlhou rukoväťou. V džezve sa zmieša kávový prášok a cukor, zmes sa zaleje vodou a nad ohňom sa nechá niekoľkokrát (spravidla 2-3 krát) vzkypieť. Niekoľkonásobné prevarenie uberá káve aromatické látky a zdôrazňuje jej horkosť. Arabi majú veľkú obľubu v pridávaní korenia kardam, ktoré prekrýva horkú chuť tejto čiernej a silnej kávy. Arabská káva sa podáva v maličkých šálkach bez uška.

Caffé Espresso ... espresso vzniklo kombináciou dvoch talianskych slov, ktoré dobre vystihujú jeho prípravu (rýchlo a tlak) pretože je pripravené počas krátkej doby pretekením vody cez kávu pod tlakom. Podľa Talianskych štandardov sa na prípravu, okrem siedmich gramov vysokoakostnej, dobre upraženej a jemne zomletej, nie však práškovej jednodruhovej kávy Arabica (novodobý kávový svet však používa dávku 8-9 g), používa aj technologické zariadenie, vysokotlaký kávovar (hovorí sa mu aj parný) - ten cez kávu "pretlačí" pod tlakom vodu o teplote 90-95°C. Voda do pripravenej, vopred nahriatej šálky vyteká cca 25 sekúnd, výsledné espresso má cca 30g (30 ml tekutiny) a na povrchu má tzv. cremu (karamelovo sfarbenú penu) - tá vzniká z prírodného oleja obsiahnutého v mletej káve počas prípravy espressa, je niekoľko milimetrov "hrubá" a ak sa na ňu nasype lyžička cukru, udrží ho na svojom povrchu niekoľko sekúnd.
Čas lúhovania pri príprave kávy je veľmi dôležitý. Ak je neúmerne dlhý (tzn. na prípravu sa použije veľa vody - stáva sa to napr. pri nesprávnom postupe pri výrobe kávy známej ako americano), nápoj je horký, trpký, má nekvalitnú cremu a tmavá káva pod ňou často presvitá. Ak bol čas lúhovania krátky, káva je riedka, neobsahuje všetky látky, ktoré jej dodávajú tú správnu chuť.
Je dôležité pripomenúť, že doslova revolúciu v príprave kávy priniesol vynález kávovaru, ktorý vďaka použitiu horúcej vody a pary výrazne skrátil proces "výroby" nápojov z kávy - príprava kvalitnej, prekvapkávanej kávy totiž trvala dovtedy spravidla 4-6 minút. Prvý patent na takto fungujúce zariadenie sa objavuje už v roku 1878 (Nemec Kessel), v roku 1884 pozornosť získava patent Angela Morionda, ktorý popisuje zariadenie na prípravu 50 porcií kávy naraz vďaka použitiu vody a pary, ktorá je "pretláčaná" cez väčšie množstvo kávy pod tlakom 1,5 barov.
Moriondov nápad začiatkom 20. storočia modifikuje dvojica Bezzera a Pavoni (vyrobili zariadenie, ktoré dokáže pripraviť jednu kávu za 45 sekúnd) a v roku 1906 prezentujú svetu zariadenie na filtrovanie kávy pod tlakom 1,5-2 barov, výslednú kávu takto získanú pomenovali ako "caffé espresso".
Na ďalší technologický prielom si svet kávy musel počkať až do roku 1947, kedy Achille Gaggia prichádza s technologickou úpravou kávovarov, ktorá umožnila pri príprave kávy používať tlak viac ako 8-9 barov, čím sa zrodilo espresso, približujúce sa tomu, aké pijeme dnes - v súčasnosti sa na prípravu najkvalitnejšieho espressa  používajú zariadenia, ktoré "pracujú" s tlakom až 15 barov.
Espresso je označované aj za najzdravšiu kávu - dôvodom je nielen skutočnosť, že pri krátkom lúhovaní sa z mletej kávy do konečného nápoja dostávajú iba látky prospešné (škodlivé sa tam vyplaviť nestihnú), ale aj to, že sa pripravuje z kvalitnej kávy Arabica (tá má trojnásobne nižšie množstvo kofeínu, ako menej kvalitná Robusta).

Caffé Ristretto ... je najsilnejšie a chuťovo najkoncentrovanejšie espresso, na prípravu ktorého sa používa opäť 7g (alebo 8-9 g kávy, záleží na použitom štandarde - tolerancia je plus/mínus 0,5g) kávy a iba polovičné množstvo vody, ako v prípade espressa - výsledný nápoj má cca 15-20g (obsahuje cca 15 ml tekutiny)

Caffé Doppio ... zjednodušene povedané, je to veľké espresso, na prípravu ktorého sa používa nielen dvojnásobná porcia mletej kávy (14-16g) ale aj dvojnásobné množstvo vody - výsledný nápoj má cca 60 g (60ml).

Dvojité Ristretto ... získate ho, ak na prípravu nápoja použijete rovnaké množstvo vody, ako pri príprave espressa, dávku kávy však zdvojnásobíte.

Caffé Americano ... býva často označované aj ako "dlhé espresso" a podľa popisu je to "riedené espresso podávané vo veľkej šálke, do ktorého si zákazník horúcu vodu dolieva z kanvičky o objeme cca 150 ml". V našich zemepisných šírkach sa však pri príprave "caffé americano" niekedy na prípravu použije množstvo kávy ako na klasické espresso, ale väčšie množstvo vody, čím sa predlžuje lúhovanie - ak je lúhovanie dlhšie ako 30 sekúnd, vo výslednom nápoji budú triesloviny a nežiaduce látky, ktoré môžu vyvolať bolesti brucha a hnačku, ak je lúhovanie dlhšie ako 45 sekúnd, káva bude obsahovať zbytočne vysoké množstvo kofeínu.   

Caffé Cappuccino ... je lahodný kávový nápoj, zloženie ktorého väčšina zdrojov popisuje ako 1/3 espresso, 1/3 teplého mlieka a 1/3 jemne našľahanej mliečnej peny - množstvo doplneného mlieka a mliečnej peny je teda dvojnásobkom perfektne pripraveného espressového nápoja (môže to byť espresso alebo dvojité ristretto). Cappuccino sa pripravuje v predhriatych šálkach, mliečna pena sa posypuje čokoládovým práškom alebo škoricou (tento nápoj pomenovanie získal kvôli pene - tá pripomínala tvarom kapucňu habitov mníchov kapucínov; pena sa "šľahá" parou zo studeného mlieka, ak trysku, ktorou para uniká do mlieka, je ponorená hlboko, pena má veľké "bubliny" a rýchlo sa rozpúšťa).
Samozrejme, fantázii sa pri príprave kávy medze nekladú a tak svet pozná viaceré (prevažne talianske) varianty aj v prípade cappuccina - cappuccino senza fiuma (bez napeneného mlieka), cappuccino chiaro (ľahké cappuccino – menej espressa a viac napeneného mlieka), cappuccino scuro (tmavé cappuccino – viac espressa a menej napeneného mlieka).

Caffé Latte ... za vznik Caffé Latte môžeme ďakovať údajne zákazníkom, ktorí si intenzívnu chuť tradičného cappuccina vylepšovali dávkou mlieka a kvôli mimoriadnej obľube sa tento kávový nápoj objavil v obvyklej kaviarenskej ponuke. Podáva sa vo veľkých šálkach (objem 260-280 ml) a tvoria ho 3/5 mlieka, 1/5 kávy a 1/5 našľahaného mlieka. Základom je opäť perfektne pripravené espresso (alebo dvojité ristretto), ktoré sa zaleje cca 210g mlieka našľahaného do mikropeny pri teplote 58-60°C.
Caffé Latte sa často zamieňa s Latte Macchiato, ktoré sa podáva v sklenenom pohári, cez steny ktorého je dobre "pozorovateľná" vrstva mlieka, káva a mliečnej peny. Povrch jedného, aj druhého kávového nápoja sa dozdobuje kávovým práškom, alebo škoricou.

Caffé Mocha ... tento nápoj z kávy je dôkazom toho, že fantázii (a požiadavkám zákazníkov) sa medze naozaj nekladú. Tak ako pri väčšine "kombinovaných" nápojov z kávy, aj tu je základom kvalitné espresso (tvorí 1/3 nápoja), ktoré sa doplní o 1/3 mlieka a 1/3 kakaa, niekedy sa doplní aj 1 – 2 lyžičkami čokoládového sirupu, prípadne šľahačkou.

Aku kavu pijete

Instantná káva - história a postup výroby

Mnohí ju poznáme, mnohí ju pijeme (aj nepriek tomu, že gurmáni ju považujú vhodnú jedine na umývanie toaliet), reč je o instantnej káve s rôznou štruktúrou, s odtieňmi hnedej farby takmer od výmyslu, s príchuťou aj bez. Za objav instantnej kávy môžeme vďačiť japonskému chemikovi Satori Kato, ktorý pôsobil v USA a prvú instantnú kávu svetu predstavil už v roku 1901. No až v roku 1906 sa na trhu objavuje prvá, vo "veľkom" vyrábaná instantná káva, ktorú na trh pod názvom "Red E Coffee" priniesol George Constant Washington, Angličan žijúci v Guatemale.
Ťažko po viac ako 100 rokoch špekulovať nad chuťou a arómou tejto kávy (nevýhodou tejto kávy bola skutočnosť, že bola dodávaná v kockách a tak sa ťažko individuálne dávkovala), pravdou ale je, že krátko na to našla svoje uplatnenie predovšetkým ako káva určená pre vojakov - pri jej príprave odpadla náročná príprava, bola dostupná prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. 
V 30. rokov do biznisu s instantnou kávou vstupuje aj firma Nestlé - v tom čase bola veľká "nadprodukcia" kávy, jej ceny klesali a tak bolo dôležité nájsť nové technologické postupy, ktoré by priniesli možnosť spracovávať kávu aj iným, ako klasickým spôsobom. Výsledkom niekoľkoročného vývoja napokon bola káva vo forme prášku - tá sa pod názvom Nescafé (názov vznikol skombinovaním častí slov z Nestlé a Café) objavuje na prelome rokov 1937 a 1938 vo Švajčiarsku, nasledujúci rok sa jej výroba rozbieha vo Veľkej Británii, Francúzsku a aj v USA. 2. svetová vojna priniesla instantnej káve mimoriadnu obľúbenosť najmä v Americkej armáde, jej popularita ďalej rastie v povojnovom období, v dôsledku čoho sa výrobe instantnej kávy venuje mimoriadna pozornosť a zdokonaľuje sa technológia jej výroby.
Bez ohľadu na to, kto je výrobcom a aký technologický postup používa na konečné spracovanie kávy do podoby instantnej práškovej zmesi, vstupnou surovinou sú vždy čerstvo pražené kávové zrná - tie sa nahrubo zomelú a vyvárajú sa vo vode o teplote okolo 100°C pod vysokým tlakom. Výsledkom lúhovania je hustý kávový koncentrát, ktorý sa rýchlo schladí na teplotu iba 4°C (práve rýchlosť schladenie silného kávového koncentrátu významne ovplyvňuje kvalitu instantnej kávy) a následne vysúša:

Bezkofeínová káva - aký je postup jej výroby?

Ako napovedá už samotné pomenovanie, táto káva (mimochodom, na celosvetovej spotrebe sa podieľa10%) je kávou so zníženou koncentráciou kofeínu a je primárne určená na konzumáciu v období, kedy kofeín by mohol negatívne ovplyvniť zdravie napr. tehotných žien a ich plodov (je známe, že pitie kofeínovej kávy počas tehotenstva znižuje veľkosť plodu a následne dieťaťa po narodení), alebo ľudí, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom alebo so srdiečkom. Bezkofeínová káva má znížený obsah kofeínu o 97% oproti káve klasickej, je dostupná v klasickej forme (zrnková káva a mletá káva) aj ako káva instantná, patentovaná bol v roku 1905 Ludwigom Roseliusom. Aktuálne sú používané dva technologické postupy pri jej výrobe:

Európsky proces výroby ... je najviac používaným postupom, počas ktorého sa káva zbavuje kofeínu. Spočíva v tom, že na surové, ešte nepražené kávové zrná pôsobí para, ktorá spôsobí "jeho otvorenie" - otvorené zrná sa  premývajú v methylenchloride, ktorý kofeín absorbuje. Káva sa takto niekoľkokrát premýva aj vo vode, vo finálnej fáze sa dobre usuší a je pripravená na ďalší, klasický postup spracovania (praženie). Výhodou tohto postup je že káva ostáva aromatická, stále má pomerne dobrú chuť.

Švajčiarsky proces výroby ... pri tomto postupe sa kávové zrná luhujú v horúcej vode a v pare, kofeín "prestupuje" do koncentrovaného výluhu - aby sa výluh kofeínu zbavil, filtruje sa pomocou filtrov s aktívnym uhlím a v takto "očistenom" výluhu sa pôvodné kávové zrná opäť namáčajú, aby získali svoju pôvodnú arómu a aj chuť. Po usušení sa zrná pražia a ďalej spracúvajú obvyklým spôsobom. Tento proces síce obchádza "chemickú cestu" pri úprave kávových zŕn, takto získaná bezkofeínová káva však počas čistenia od kofeínu stráca aj veľký podiel éterických olejov, ktoré ovplyvňujú jej arómu a aj chuť.  
Ebenica mammie - káva pre tehotné ženy
Elicsire - slovenská rodinná spoločnosť, producent a dodávateľ vlastných káv ... majiteľmi spoločnosti sú dvaja Slováci, pre ktorých je biznis s kávou vášňou a láskou zároveň. Marek Fajčík a Roman Krajniak sa zoznámili v roku 2009, o rok neskôr sa stali obchodní partneri a od roku 2011 sú aj švagrovia. Od počiatku spolupracujú so Slovenskými špecialistami v oblasti potravinárstva, dizajnu a marketingu a výsledkom ich obchodného ducha a ambícií je vlastná káva, ktorá je rozdelená do troch levelov.
Vlajkovou loďou spoločnosti je vo svete ocenená prémiová odrodová káva Ebenica najvyššej svetovej kvality (patrí medzi TOP 10 káv v Európe), v kofeínovom aj bezkofínovom variante, Signatura je moderná káva určená do firiem, kaviarní a reštaurácií, Gurmánka bude čoskoro najmladšou členkou rodiny. Zaujímavosťou je aj to, že bezkofeínovú kávu od spoločnosti Elicsire si môžete zakúpiť aj v niektorých lekárňach.
Spoločnosť Elicsire (čítaj Elixír) v tomto roku otvorí veľký e-shop pod názvom "Obchod s kávou", informácie o miestach, kde si kávu Ebenica, Signature a Gurmánka môžete vychutňať, alebo kde a ako si ju môžete zakúpiť, nájdete na stránkach spoločnosti.

Green Plantation - slovenská spoločnosť ktorá predáva vlastnú kávu ... za pomerne exotickým názvom sú "ukrytí" fanatici do kávy Valerian Hrala (ten sa do kávy zamiloval v roku 2001) a Peter Ondrejka (pre neho je káva láskou od roku 2010, kedy absolvoval kurz praženia kávy u Robera Trevisana).
Valerian aktuálne pôsobí v Kalifornii (USA) v prestížnom výskumnom a vzdelávacom centre venovanom káve pod názvom Boot Coffe, kde trénuje budúcich kávových profesionálov. Okrem toho, že píše o káve do odborných médií a vystupuje aj vo videoklipoch, ktoré sú zverejňované na internetovej sieti, v Green Plantation je zodpovedný hlavne za filozofiu a smerovanie spoločnosti, kvalitatívnu analýzu a výber káv v portfóliu, čiastočne za vytváranie pražiacich profilov.
Peter Ondrejka je hybnou silou spoločnosti Green Plantation, konateľom, baristom, pražičom, porotcom na slovenských, ale aj medzinárodných súťažiach baristov, ktorého môžete stretnúť na Slovensku.
Green Plantation má vlastný e-shop, v ktorom si môžete kúpiť okrem skvelej kávy aj kávovary a pomôcky na prípravu skvelej kávy v domácich podmienkach.

  • sušenie sprejovaním ... patrí medzi najviac používaný finálny technologický postup na prípravu instantnej kávy, pretože je lacnejším a jednoduchším spôsobom na výrobu instantnej káva (pravdou ale je, že výrazne negatívne ovplyvňuje jej konečné chuťové vlastnosti). Pri sušení sprejovaním sa hustý kávový koncentrát rozprašuje do podoby veľme jemných kvapôčiek v hornej časti sušiacej veže, do ktorej sa zospodu privádza horúci vzduch - ako kvapôčky klesajú, vďaka vysokej teplote strácajú vlhkosť, vysúšajú sa a menia sa na veľmi jemný kávový prášok. Takto získaný prášok sa v ďalšom technologickom kroku buď balí pre konečného zákazníka, alebo pred balením sa ešte v rotujúcom valci "poprašuje" vodou, prípadne olejom, následkom čoho sa jemný prášok "zhlukuje" do dobre známych granuliek - tie sú charakteristické pre jednotlivé druhy instantných káv.
  • sušenie vymrazovaním, lyofilizácia ... 60. roky prinášajú do výroby instantnej kávy novú technológiu, pri ktorej sušenie prebieha pri veľmi nízkych teplotách a kávový koncentrát sa vody zbavuje tzv. sublimáciou. Vymrazovanie je podstatne náročnejší technologický postup ako sušenie pri vysokých teplotách, výsledkom je však instantná káva, ktorá si zachováva podstatne viac vlastností kávy čerstvo pripravenej. Pri vymrazovaní sa kávový koncentrát naleje do veľkých plochých nádob (ich plocha môže byť aj 15 metrov štvorcových) a zrazí sa pri teplote -40°C na jemné doštičky - tie sa drvia a spomínanou sublimáciou sa zbavujú vlhkosti (opäť pri mínusových teplotách) vo vákuovej komore. Výsledkom tohto procesu sú tvarom nepravidelné, mimoriadne aromatické granulky instantnej kávy, ktoré sa balia a dodávajú konečnému spotrebiteľovi.    

Článok pre projekt FitnessTréneri pripravili a spracovali Marián ČAMBAL a Igor KOPČEK.

Kto je Marian Čambal?
Kulturistike sa venuje takmer 25 rokov, z toho 20 rokov sa objavuje na súťažnom pódiu. Titul Majstra Slovenska v kategórii kulturistika juniorov získal už v roku 1994, prvý titul Majstra Slovenska v seniorskej kategórii získal v roku 2003. Najvýraznejšie úspechy (aj na medzinárodnej scéne) zaznamenal v posledných rokoch, keď sa jeho trénerom stal Igor Kopček. Marián Čambal je IFBB Majstrom Európy v kategórii do 85 kg z roku 2010, víťazom Arnold Classic Europe v kategórii do 90 kg z roku 2011, IFBB Majstrom sveta v kategórii do 90 kg z roku 2012, v roku 2013 sa absolútnym prvenstvom na SAKFST Majstrovstvách Slovenska a striebrom na IFBB Majstrovstvách Európy rozlúčil s amatérskou kulturistikou. Od roku 2014 súťaží v IFBB PRO divízii v kategórii do 212lbs, je víťazom Mozolani PRO Classic, v roku 2015 sa zúčastnil prestížneho Olympia Weeekendu v Las Veags Aktuálne pôsobí v Činkárni Čambal - Petržalka, ktorá sa stala školiacim strediskom pre projekty FitnessŠkola s.r.o. a web stránku www.fitnesstreneri.sk

Kto je Igor Kopček?
Bodybuilding športy (tzn. kulturistiku, fitness, bodyfitness, bikinifitness atď.) sleduje takmer 40 rokov, súťažné skúsenosti získal v kategórii dorastu a juniorov ešte v prvej polovici 80. rokov. Od konca druhej polovice 80. rokov pôsobí ako osobný tréner, neskôr poradca a konzultant, služby ktorého využívali (a využívajú) najlepší kulturisti a fitnessky Slovenska - okrem iných aj Marietta Žigalová, Klaudia Kinská, Andrej Mozoláni, Štefan Havlík, Marián Čambal aj Jaroslav Horváth, ktorému radil v závere súťažnej kariéry, kedy Jaro získal dvakrát druhé miesto na profesionálnych Grand Prix v kategórii do 202lbs, 6. miesto (rok 2010) a 4. miesto (rok 2011) na Mr. Olympia 202 Showdown v Las Vegas.

Je autorom štyroch kníh s tématikou kulturistika (séria HardBodybuilder), aktuálne píše články a e-booky s tématikovu úzko súvisiacou s kulturistikou, fitness, výživou aj prípravou na súťaže. V minulosti vydával časopis s tématikou kulturistika a fitness, v súčasnosti je v pozadí projektov EastLabs.SK (portál o kulturistike a fitness, ktorý je prístupný od roku 2006) a HardBODY.SK (najväčšie úložisko PDF/e-bookov o kulturistike, fitness aj dopingu; prístupné od roku 2015). Pôsobí ako lektor v edukačných projektoch spoločnosti FitnessŠkola s.r.o.
Kontak: igor.kopcek@yahoo.com