Detox detoxikuje iba vašu peňaženku

Detox detoxikuje iba vašu peňaženku

MUDr. Zuzana ZELINKOVÁ (1974) sa narodila v Bratislave, vyštudovala Lekársku fakultu na UK v Bratislave, má atestáciu z gastroenterológie z Holandska, špecializuje sa na chronické zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Pracovala v nemocniciach na Kramároch aj v Ružinove, na klinike vo Francúzsku, deväť rokov pôsobila v univerzitnej nemocnici v Holandsku. Od roku 2014 je primárkou gastroenterologického oddelenia Nemocnice sv. Michala v Bratislave a od roku 2019 je prednostkou tamojšej Internej kliniky. Článok, z ktorého úryvok vám ponúkame, nájdete v plnom znení na stránkach DENNÍKA N. Autorom je redaktor Karol SUDOR.
MUDr Zuzana ZELINKOVÁ o detoxe

Karol SUDOR, DENNÍK N: Hovoriť s gastroenterologičkou a nespýtať sa na niektoré nezmysly, ktoré kolujú na verejnosti, by bolo hriechom. Kadejakí šarlatáni ľudí presviedčajú, že majú riešiť detox či prekyslenie organizmu. Gastroenterológ Jozef Klucho mi na to povedal, že sú to bludy, ktoré vyčistia akurát tak peňaženku.

Zuzana ZELINKOVÁ: Úplne sa zhodujem s Jožkom, že detox detoxikuje len peňaženku. Mám mnoho kamarátov, ktorí tiež chcú riešiť prekyslenie organizmu pomaly na každej párty. Vždy sa im snažím vysvetliť, ako funguje kyslosť vnútorného prostredia v tele. Márne. Je to pritom extrémne prepracovaný mechanizmus, ktorý zvonku nijako neovplyvníme. Myslieť si, že niekto zvonku pozná návod na odkyslenie, je naivné a hlúpe. Kto tú tému roky študoval, vie, že ak by aj k prekysleniu organizmu teoreticky došlo, ten sa s tým v pohode vyrovná. Je vylúčené, aby milióny premenných, ktoré do toho procesu vstupujú, ovplyvnil nejaký hrubý zásah zvonku pitím nejakej šťavy, týždňovou hladovkou, špeciálnym pôstom a podobne.

Karol SUDOR, DENNÍK N: Prekyslenie organizmu teda vlastne ani nie je možné?

Zuzana ZELINKOVÁ: Presne tak. Komplikovaný mechanizmus v tele udržiava pH v krvi v hodnotách medzi 7,35 až 7,45. Zmeniť by ste ho nedokázali, nech by ste mesiace bez prestávky pili čokoľvek zásadité. Poviem to aj inak – ak vás niekto presviedča o potrebe detoxu či riešenia prekyslenia organizmu, vedzte, že ten človek je extrémne nadutý. Je neuveriteľne arogantné namýšľať si, že má recept na to, ako detoxikuje organizmus a zabezpečí rovnováhu, keď ju aj tak zabezpečuje každá jedna bunka vo vašom tele bez ohľadu na to, či fajčíte, pijete alkohol alebo neviem čo. Čo za drzosť to je, ak niekto na detox odporúča, aby ľudia mesiac pili sódu bikarbónu, žihľavový čaj či predražené výrobky? Všetci tí, čo tvrdia, že ich recepty zaberajú, arogantne a naduto klamú. A viete, prečo to robia? Lebo tomu nerozumejú. Keby tú tému študovali roky ako my, keby mali prax, zistili by, že mechanizmy v tele sú oveľa komplikovanejšie, než si vedia predstaviť. Došlo by im, že tento typ intervencie jednoducho nie je možný. Ďalší dôvod, pre ktorý to robia, je, že nenesú žiadnu zodpovednosť. Predajú vám predražený výrobok a nikomu sa nespovedajú. Nik ich nekontroluje, nemajú nad sebou žiadny úrad pre dohľad, nik na svete tie ich zázračné výrobky systematicky netestoval.

Karol SUDOR, DENNÍK N: Problém je, že tomu neraz veria aj inak inteligentní ľudia.

Zuzana ZELINKOVÁ: Raz som mala pacienta, ktorému sme diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. Dnes je to už aj môj kamarát, takže jeho príbeh môžem prezradiť. Bol problém vôbec ho dostať na vyšetrenie, podarilo sa to, až keď skolaboval. Našli sme mu tumor, našťastie taký, ktorý stačilo riešiť operačne, čiže bez onkologickej liečby. Lenže pacient tú operáciu stále odkladal. Nakoniec sa priznal, že by chcel najskôr vyskúšať alternatívnu liečbu. Vtedy som mu povedala – tak ja vám ponúkam leteckú prepravu a vy mi tvrdíte, že vám stačí lietajúci koberec? No a detox je presne to isté – lietajúci koberec. Je to podobné ako so všetkými tými alternatívnymi liečiteľmi rakoviny, ktorí tvrdia, že liek na ňu je dávno vynájdený, len lekári a farmaceutické firmy ho taja, inak by nezarábali na chemoterapii a rádioterapii. Verte, že ak ten liek v zásuvke nemám ja, nemá ho ani šarlatán.

Karol SUDOR, DENNÍK N: Veria ľudia v Holandsku šarlatánom v takej miere ako u nás?

Zuzana ZELINKOVÁ: Časť populácie im isto verí, ale Holandsko je v porovnaní so Slovenskom oveľa racionálnejšou krajinou. Miera vnímania vedy ako základného motora je tam oveľa vyššia. Ak ľudia veria medicíne, percento tých, čo sa utiekajú k alternatívnym klamárom, je oveľa menšie. Ide o spojené nádoby.

Karol SUDOR, DENNÍK N: Stretávate sa s pacientmi, ktorí k vám prišli neskoro, lebo uverili cynickým podvodníkom z webových stránok? Tam už píšu aj také nezmysly, že každá rakovina sa dá vyliečiť za tri minúty, prípadne že na ňu zaberú štyri lyžice akéhosi mixu cesnaku, medu, orechov, citrónov a klíčkov denne.

Zuzana ZELINKOVÁ: Jasné. Takých príbehov je veľa. Nechcem však o nich hovoriť podrobne, lebo ide o také špecifické príbehy, že tí ľudia by sa v nich našli, prípadne by som spôsobila bolesť pozostalým, ktorí oplakávajú zbytočnú smrť svojich príbuzných.

Karol SUDOR, DENNÍK N: Rozumiem, pýtam sa na to len preto, lebo nechápem, ako u nás môžu beztrestne fungovať weby, ktorých lži môžu viesť k smrti menej kriticky zmýšľajúcich ľudí.

Žiaľ, toto my lekári nevyriešime. Naša úloha sa začína aj končí tým, že pacientom poctivo vysvetlíme, aká liečba je v skutočnosti pri ich diagnóze možná a správna. Čím viac budú ľudia dôverovať oficiálnej medicíne, tým menej sa budú utiekať k stránkam, aké opisujete.

Čítali ste úryvok z článku Primárka a prednostka kliniky: Detox organizmu je čosi ako lietajúci koberec od redaktora Karola SUDORA. Celé znenie článku nájdete na stránkach DENNÍKA N